TKP
 
Yeniden Merhaba
Yayın İlkelerimiz
Yazılar - Arşiv
 
İşçinin Sesi Yayınları
Kitaplar
İşçinin Sesi
Çek-Al
Kavga - Kervan
Kaynak
İşçi Yaşamı
İşçinin Gezetesi
Binçiçek
cddrt
dtd
Isha Bulletin

Soviet News
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

”Konfederasyonlar ve aynı iş kolundaki sendikalar birleşelim, örgütsüz yerlerde örgütlenelim”

Zonguldak’da yayınlanan Susma gazetesinin Türk-İş’e bağlı Tezkoop-İş Zonguldak Şube Başkanı Sedat Ölmez’le yaptığı röportajı özellikle sendikal birlik konusunda getirdiği güzel fikirleri okurlarımızla paylaşmak üzere sitemizde yayınlıyoruz.

Susma Gazetesi adına Öznur Güneş: Hangi işkolunda örgütlüsünüz?
Sedat Ölmez: Sendikamız Türk-İş'e bağlı, 17 no' lu iş kolunda örgütlüyüz.17 no'lu işkolunda işyerlerimize giren işyerlerinde bakanlık düzeyinde Türkiye'deki Çalışma Bakanlığı'ndan tut, Kültür Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, bizim bölgemizde örneğin üniversitenin birçoğunda sendikamız örgütlüdür. Türkiye genelindeki birçok üniversite, tüm Özel İdareler, Gençlik Spor İl Müdürlükleri, SSK Sigorta Müdürlükleri, TED Koleji, Tevfik Fikret Liseleri, Genel Maden İşçileri Sendikası, Amelebirliği, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, CAREFOUR, MİGROS, ŞOK, yeni olarak da KİPA Marketlerinde örgütleniyoruz. KİPA 'larda 7 bin çalışan var, 3.500' e yakın üye yaptık.

Öznur Güneş: Aynı işkolunda başka sendika var mı?
Sedat Ölmez: 17 no' lu işkolunda 3 tane sendika var. Türk-İş'e bağlı, biz Tez- Koop İş sendikası, Türk Koop İş sendikası var. Bir de DİSK'e bağlı Sosyal İş sendikası var. Tabi bunların üye sayılarına bakarsak Tez Koop İş sendikası Türkiye genelinde 60 bin civarında. Türk Koop İş sendikasının 8 bin, Sosyal İş Sendikasının da 3 bin civarında üyesi var.

Öznur Güneş: Peki aynı konfederasyona dahil olup rekabet etme konumunda mısınız?
Sedat Ölmez: Tez Koop İş sendikası haricinde geçmişten şöyle bir örnek vereyim; biz METRO marketlerde örgütlü bir sendikaydık. İşverenle bir kavgaya girdik. Bu arada işveren Türk Koop İş sendikasını çağırdı. Gelin buradan Tez Koop' u çıkartalım, siz örgütlenin dedi. Türk Koop İş sendikası buna cesaret edemedi. DİSK' e bağlı Sosyal İş sendikası üye sayısı az olduğu için bunu havada kaptı. Hatta o zaman hemen üyeliklerini işveren verdiği halde kendi arabalarıyla taşıyarak sendikamızdan istifa ederek Sosyal İş sendikasına geçirdiler. Tabi Türkiye' de bizim iş kolumuzda 600 bin çalışan var. Bunun 500 bini örgütsüzdür. Sendikalar örgütlü olan bir işyerine gireceklerine, örgütsüz olan işyerlerinin örgütlendirilmesi gerekir. Tabi bunu yapmıyorlar, hazırda nasıl olsa örgütlü bir sendika var. Tepeden inme baskıyla gelip bizim işyerlerimize giren sendikalar var. Bunun örnekleri var, Sinop İl Özel İdaresi'n de biz örgütlüydük, Türk Koop İş sendikası tepeden inmeyle bakanlık düzeyinde baskı yaparak işçileri kendi sendikasına geçirdi. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde yine biz örgütlüydük.Şu anda hala yetki sorunu için uğraşılıyor.Türk Koop İş sendikası oradan bakan vasıtasıyla işyerlerine girdi.Aslında sendikalar, kesinlikle örgütlü olan bir işyerlerine girmemelidir.Bizim işkolumuzda 500 bin örgütsüz işçi var.Bu işçileri örgütlemesi gerekirken örgütlü olan yerlere yani rahat hazır yerlere giriyorlar.Biz Tez Koop İş sendikası olarak buna karşıyız.Daha önce bu konu ile ilgili Türk İş'e şikayette bulunduk. Türk İş, Türk Koop İş sendikasını ihraç etti.Geçenlerde yine örgütlü bir yer olan Van Yüzüncü Yıl Üniversitesine girdiği için Türk İş'ten yine bir kınama cezası geldi.

Öznur Güneş: İş kolunda rekabeti kaldırmanın birinci koşulu olarak birden fazla olan sendikaların birleşmesi gerekmez mi?
Sedat Ölmez: Tabi sadece sendika ların birleşmesi değil, biz konfederasyonların da sendika olarak birleşmesinden yanayız. Türkiye'de 3 tane konfederasyon DİSK, HAK-İŞ, TÜRK İŞ' in ayrı olmaları bizim için ters. Biz önce konfederasyonlarla birleşelim diyoruz. Artı işkollarında olan sendikalar da bir araya gelsin. Maden-İş grubunda Türkiye Maden İş ve Genel Maden İş sendikası var. Yanlış, birleşsinler ikisi, tek sendika olsun. Bizde de aslında 3 tane sendika tek sendika olabilir. Ama tabi onların üye sayıları düşük olduğu için birleşmeye yanaşmıyorlar. Hatta biz daha önce bir genel kurulumuzda bir maddeye hüküm koymuştuk. Eğer Türk Koop İş sendikası, sendikadan istifa edipte bize iltihak edebilir diye biz maddede koymuştuk.

Öznur Güneş: Türk İş'in böyle bir planı var mı?
Sedat Ölmez: Türk İş bunu lafta konuşuyor. Konfederasyonlar olarak birleşelim diyor. Tek vücut olalım, tek olunca daha güçlü oluruz diye böyle bir düşüncesi var. Ama Hak İş ve DİSK yanaşmıyor. Bizim sendikamızın görüşü, konfederasyonlar ve aynı iş kolunda olan sendikalar birleşsin diyoruz. Bizim düşüncemiz budur.

Öznur Güneş: Peki bu düşünce nasıl uygulamaya konulur, anlatır mısınız?
Sedat Ölmez: Yetkili kurulları bir araya gelecek, yani bizim bu Tez Koop İş sendikasının da kurulları vardır. Başkanlar Kurulu vardır, Genel Merkez Yönetimi vardır. Eğer başka bir sendikadan birleşme teklifi gelirse biz Tez Koop İş sendikası olarak buna açığız. Mutlaka birleşmek istiyorsa diğer sendikalar, biz kongrelerimizi toplarız. Olağanüstü olarak toplarız, birleşme kararı çıkartırız. Önemli olan Türk Koop İş sendikasının, Sosyal İş sendikasının buna yanaşması lazım. Bizim tek başımıza birleşelim dememizle olmaz. Bizim için sorun yok, biz birleşmekten yanayız. Eğer birleşilecekse biz makamlarımızı da, koltuklarımızı da bırakmaya hazırız. Yeter ki birleşilsin.

Öznur Güneş: Sendikaların genel olarak toplu sözleşme süreci nasıl işliyor?
Sedat Ölmez: Toplu İş Sözleşme süreci; bir iş yerinde örgütlü olmadan önce yüzde 51 sayıyı bulmak lazım. Yüzde 51 sayıyı bulduktan sonra otomatikmen bakanlığa, yetki için başvuruyorsun. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da yetkin var mı diye bir tespite çıkıyor. Sonra diğer işkolundaki sendikalara, sizin de üyeniz var mı diye onlara yazı gönderiyor. Sonra onlardan herhangi bir itiraz olmazsa Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkimizi veriyor. Bu yetki çerçevesinde de 15 gün içinde işverenlere yazımızı göndeririz. Toplu Sözleşme taslağımızı hazırlayarak, diyoruz ki " biz burada yetkiliyiz, toplu sözleşme yapmak için yetkimizi ver" diyoruz. Yetkimizi alıyoruz, toplu sözleşmeyi ona göre başlatıyoruz. Bunun prosedürü budur.

Öznur Güneş: Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Sedat Ölmez: Sendikaların ve konfederasyonların birleşmesi konusunda şunları söylemek istiyorum. Artık dünya işçi sınıfı birleşiyor, biz sendikamızla Avrupa'da ki tüm sendikalarla birlik beraberlik içindeyiz. Çünkü Türkiye'de ulusal sermaye ön planda, Türkiye'de bütün yatırımları Türkiye'ye yapılıyor. Özellikle marketlerde örgütlü olduğumuz için biz buradan Türk Koop iş ve Sosyal İş sendikasına da bir çağrı yapıyoruz. Gelin tek vücut olalım. İşverenlere karşı da birlikte mücadele edelim. 500 bin küsur işkolumuzda çalışan örgütsüz işyerleri var. Kimse örgütlü olan yerlere girmesin. Örgütsüz olan yerlere gitsin, mücadelesini yapsın.Bizden maddi manevi de örgütlenme uzmanı istiyorlarsa da diğer sendikalar biz yardım etmeye hazırız.

25 Temmuz 2009