TKP
 
Yeniden Merhaba
Yayın İlkelerimiz
Yazılar - Arşiv
 
İşçinin Sesi Yayınları
Kitaplar
İşçinin Sesi
Çek-Al
Kavga - Kervan
Kaynak
İşçi Yaşamı
İşçinin Gezetesi
Binçiçek
cddrt
dtd
Isha Bulletin

Soviet News
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

“FKP’de Reformizme Karşı” Sesler Yükseliyor!

Fransız Komünist Partisi’nin yayın organı L’Humanite gazetesinin web sitesinde yayınlanan bir habere göre, aralarında Venissieux kasabasının komünist belediye başkan yardımcısı Andre Gerin ve Seine-Saint-Denis bölgesi belediye genel meclisi üyesi Jean-Jacques Karman başta olmak üzere (ki, bu komünistler aynı zamanda FKP Ulusal Konseyi’nin üyesidirler), 14 Ulusal Konsey üyesi ve 3 FKP milletvekili olan 211 FKP’li bir ortak protesto metni hazırladılar.

FKP çevresinde dağıtımı yapılan ve “Güçlü Bir Komünist Partisi için Devrimci Dönüşüm Projesi” başlığını taşıyan metinde, parti liderliği son on yılda partiyi zayıflatmakla itham ediliyor.
Protesto metninin FKP liderliğine yönelik ana eleştirisi, “FKP’nin ortalıktan silinmesini durdurun!” ifadesiyle özetleniyor. Metne imza koyan komünistler, partinin seçim stratejilerinin durmaksızın değiştirilmesine ve kapitalist toplumun dönüşümünü hedefleyen bir komünist projenin yokluğuna ağır eleştiri yöneltiyorlar. Parti içindeki anlaşmazlıkların 1990’ların sonunda Robert Hue önderliği altında FKP’nin çalışma biçiminin değiştirilmesine dek uzandığı belirtilen metinde, bu değişikliklerin parti örgütünü ve partinin toplumdaki saygınlığını şiddetle zayıflattığı vurgulanıyor.

Metnin sözcülerinden Jean-Jacques Karman uzun yıllardır süregelen “mutasyon” sırasında partinin “çok kötü yönetildiğini” ileri sürüyor, ve emekçi halka yakın duran yerel komünist kulüplerin 1990’lı yıllarda kapatılıp yerine bölgesel meclislerin geçirilmesini, ve en önemlisi işyerlerindeki binlerce komünist kulübün kapatılmış olmasını büyük bir yanlış olarak şiddetle eleştiriyor.

André Gerin’in önceki FKP genel sekreteri Marie-George Buffet’ye tavrı daha yumuşak değil. Gerin, ulusal sekreterin komünistleri ayaklar altına aldığını ve yüzünü kara çıkardığını, FKP liderleriyle ayrılığın giderek artan ölçüde aşikar olduğunu söylüyor. Sonra da şunları ekliyor: “Komünistler seçimlerde bağımsız tavır almalıdır. Komünistlerin cumhurbaşkanı adayı muhtemel siyasal ortaklarımızın onayına bağlı olmamalıdır. Bu yaklaşım başarısızlığa uğramaya mahkumdur.”

FKP’li imzacıların hazırladıkları metin, parti kartı taşıyan ya da taşımayan tüm komünistlere yapılan mücadele çağrısıyla son buluyor.

(Haber Kaynağı: L’Humanite Web sayfası,20.1.2011)

01 Şubat 2011