TKP
 
Yeniden Merhaba
Yayın İlkelerimiz
Yazılar - Arşiv
 
İşçinin Sesi Yayınları
Kitaplar
İşçinin Sesi
Çek-Al
Kavga - Kervan
Kaynak
İşçi Yaşamı
İşçinin Gezetesi
Binçiçek
cddrt
dtd
Isha Bulletin

Soviet News
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

İSRAİLLİ  KOMÜNİSTLER 43. YILINDA İSRAİL İŞGALİNİ

VE GAZZE FİLOSUNA YAPILAN ÖLÜMCÜL OPERASYONU

PROTESTO ETTİLER

15 bin İsrail’li komünist ve barışsever 5 Haziran günü Tel Aviv kentinde büyük bir gösteri yürüyüşü yaptı.

Filistinli ve Arap toprakları üzerindeki işgalin 43.yıldönümünde protesto sesini yükselten binlerce ilerici İsrailli bu vesileyle İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin Gazze yolundaki gemilere yaptığı cinai saldırıları protesto etti.

Çok sayıda faşist karşı protestocu İsrailli komünist ve barışseverlerin bu gösterisine müdahele etmeye çalıştı ve yürüyüş İsrail Savunma Bakanlığı ve Tel Aviv Müzesi civarında iken yürüyüşçülerin üzerine sis bombası fırlatıldı. İsrailli aşırı sağcı güruh daha sonra yğrğyğş kolunda yerini alan, ülkenin tanınmış barış savaşçısı Uri Avineri’ye saldırarak onun taşıdığı pankartları yırtmaya çalıştı.

Protesto gösterisi İsrail Komünist Partisi (İKP) ve Hadaş (Barış Eşitlik İçin Demokratik Cephe) tarafından “Hükümet Hepimizi Boğuyor” sloganı altında ve esasen 43 yıllık işgali protesto etmek üzere planlanmıştı. Ancak eylem, Pazartesi günü İsrail’in Gazze ambargosunu korumak adına bir Türk gemisine yaptığı ve 9 kişinin öldürülmesiyle sonuçlanan saldırı üzerine, kriminel İsrail hükümetinin Gazze politikalarının ve ölümcül askeri operasyonun sorgulandığı bir protestoya da dönüştü.

 

Eylemin konuşmacılarından Hadaş üyesi ve önde gelen İsrailli komünist Dov Khenin, “Barak’ın barış yolunda  ilerlemeyi reddettiğini ve (toplumu) koşullarda tehlikeli bir kötüleşmeye sevk ettiğini, askerleri geceyarısı Gazze’ye giden filoyı ele geçirmeye gönderenlerin aynı zamanda İsrail’i yeni ve korkunç bir savaşa yöneltmenin sorumluluğunu taşıyacağını” söyledi. Hadaş başkanı Muhammet Barakeh ise, “çılgın sağcıların  solcuları ve Arap kesimini politik yalnızlığa itelemesine izin verilmeyeceğini” ilan etti.  

Gösteriyi örgütleyenlerin bir sözcüsü, gazetecilere, eylemin beklenenin üstünde bir başarı gösterdiğini ve son haftalardaki gelişmelerin eyleme katılanların sayısını artırdığını söyledi ve “halkın, bizi uluslar arası platformda yalnızlığa ve yeni bir savaşa götüren bu hükümete karşı olduğunu gösterdiğini” sözlerine ekledi.

Tel Aviv’in Rabin Meydanı’nı dolduran göstericiler “Hükümet bizi dibe çekiyor – Barış için Mücadeleyi Yükseltelim!”, “İsrail Filistin, iki halk için iki devlet!” gibi pankartlar taşıdılar. Eyleme katılan örgütler arasında Hadaş’ın ve İKP’nin yanısıra Meretz partisi, Genç Komünist Muhafızlar (Banki-Şabiba), Barış Şimdi, Guş Şalom, Yeş Gvul, İnsan Hakları için Fizikçiler gibi örgütlerin üyelerinin yanısıra, İsrail parlamentosu Knesset’in çeşitli ilerixci milletvekilleri katıldılar.

Eylemin fotoğraflarını ilişikteki web adresinden izlemek mümkündür.

http://www.flickr.com/photos/hadash-aljabha/4672632094/

http://www.flickr.com/photos/zivpu/4672209315/

http://www.facebook.com/album.php?id=589139584&aid=178348&l=929bd04604&s=0&hash=bae83af53cdca892ca5f1eeb33f242b6

10 Haziran 2010