TKP
 
Yeniden Merhaba
Yayın İlkelerimiz
Yazılar - Arşiv
 
İşçinin Sesi Yayınları
Kitaplar
İşçinin Sesi
Çek-Al
Kavga - Kervan
Kaynak
İşçi Yaşamı
İşçinin Gezetesi
Binçiçek
cddrt
dtd
Isha Bulletin

Soviet News
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sudan’lı Komünistlerden Çağrı:
Sudan’lı kadın eylemcileri destekleyelim!

Sudan Kadınlar Birliği de aralarında olan bir dizi Sudan kadın örgütü, 14 Aralık Salı günü mevcut İslamcı rejim altında Sudan’lı kadınların gördüğü kötü muameleyi, bunun bir sonucu olarak Sudanlı bir genç kızın geçen hafta erkeklerin arasına karışarak şeriat kanununu çiğnediği gerekçesiyle sokak ortasında kırbaçlanmasını protesto eden barışçıl bir gösteri örgütlediler.

Yüzlerce kadın, Sudan  başkenti Hartum’da Adalet Bakanlığı önünde toplanarak bu konuda hazırladıkları bir dilekçeyi bakana sunmaya hazırlanırken kendilerini saran güvenlik güçleri kadın göstericilerden hemen dağılmalarını istediler. Barışçı gösteriyi düzenleyen kadın eylemciler dağılmayı reddederek toplanma özgürlüğünün anayasal bir hak olduğunu belirtince polis göstericilere saldırdı, bir çoğunu dövüp yaralarken 33 göstericiyi de tutukladı. Tutuklananlar arasında siyasal lider Rabah al Sadig ve Komünist Parti’den Dr.Ihsan Fageri var. Gösterici kadınlardan Zeinb AlSawi and Zeinb Badr Eldien’in de tutuklu olduğu bize ulaşan haberler arasında.

Sizleri en yakın Sudan Büyükelçiliği önünde bu durumu protesto etmeye; Sudan Hükümetinden bütün tutukluları hemen serbest bırakmasını, kadınların onuruna saygı göstermesini, halkın bireysel hak ve özgürlüklerine saygı göstermesini ve kadınlara ayrımcılık yapan bütün kanunları kaldırmasını istemeye çağırıyoruz. Lütfen yaptığınız eylemlerden bizleri haberdar ediniz.

Sudan Komünist Partisi’nden Fethi (mailto:cpsudan@gmail.com)  

18 Aralık 2010