TKP
 
Yeniden Merhaba
Yayın İlkelerimiz
Yazılar - Arşiv
 
İşçinin Sesi Yayınları
Kitaplar
İşçinin Sesi
Çek-Al
Kavga - Kervan
Kaynak
İşçi Yaşamı
İşçinin Gezetesi
Binçiçek
cddrt
dtd
Isha Bulletin

Soviet News
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

PETER WATERMAN KİMDİR?

Peter WatermanR Yürükoğlu Yoldaşın 7.ölüm yıldönümü münasebetiyle İTİB’in düzenlediği R.Yürükoğlu Anısına Konferans’ı bu yıl verecek olan Peter Waterman 1936 Hackney doğumludur. 1998 yılında 30 yıl boyunca emek verdiği Lahey Toplumsal Araştırmalar Enstitüsü’nden emekli olan Waterman çalışma yaşamına ve emek sorunlarına ilişkin araştırmalar yapan çevrelerde çok tanınmış bir aydındır.

Öğrencilik döneminde Prag’da (1955-58) Dünya Öğrenci Haberleri’nin ingilizce redaktörlüğünü yapan Peter Waterman bir dönem DSF (WFTU) eğitmeni olarak çalıştı. Nijerya’da 1970-72 döneminde üniversitede Çağdaş Dünya Tarihi dersleri verdi.

1963’de Londra’da Ruskin College’den Sosyal Bilimler diploması alan (1963) Waterman, Oxford Üniversitesi Queen’s College’de Ekonomi ve Felsefe okudu (1965). Sosyal Bilimler Master’ını Birmingham Üniversitesi’nde aldıktan sonra (1972) 1983 yılında Hollanda’nın Nijmegen Üniversitesi’nde Nijerya sendikal hareketi üzerine doktorasını tamamladı.

Peter Waterman, 1980 yılında Uluslararası Emek Eğitim, Araştırma ve Enformasyon Vakfı’nı kurdu. 1984 yılından bu yana yeni emek sorunları ve öteki enternasyonalizmler üzerine kafa yormakta olup; son yıllarda çalışmalarını özellikle bilgisayar teknolojisinin ve yeni iletişim olanaklarının işçi hareketine etkileri, sendikalarla küresel adalet ve dayanışma hareketleri arasındaki ilişkiler üzerine yoğunlaştırmıştır. 

İngiltere, İspanya, ABD, Güney Afrika, Meksika ve Peru gibi ülkelerde öğretim görevlisi olarak üniversitelerle ilişkisini sürdüren birçok dilde makale ve araştırmalar yayınlamış olup yapıtlarına internette bolca rastlanmaktadır.

Şu sıralar kendi yaşam öyküsünü kaleme almakta olan Waterman çeşitli ülkelerdeki yazarlarla ortak kitap hazırlıklarını da sürdürmekte, Küresel Emek Hakları Bidirisi üzerine çalışma yapmaktadır. Peter Waterman’ın 2000-2008 yılları arasında yayınladığı bazı yazıları şunlardır:

Waterman, Peter, Jai Sen, Anita Anand and Arturo Escobar and (eds). 2004. The World Social Forum: Challenging Empires. New Delhi: Viveka. C. 400 pp.

Waterman, Peter and Jane Wills (eds). 2000. Place, Space and the New Labour Internationalisms. Oxford: Blackwell. 300 pp.

Waterman, Peter. 2004. ‘Adventures of Emancipatory Labour Strategy as the New Global Movement Challenges International Unionism’, Journal of World-Systems Research, Vol. 10, No. 1. http://jwsr.ucr.edu/index.php.

Waterman, Peter and Jill Timms. 2004. ‘Trade Union Internationalism and A Global Civil Society in the Making’, in Kaldor, Mary, Helmut Anheier and Marlies Glasius (eds), Global Civil Society 2004/5. London: Sage. Pp. 178-202.

Waterman, Peter. 2006. ‘Emancipating Labour Internationalism’, in Boaventura de Sousa Santos (ed). Another Production is Possible: Beyond the Capitalist Canon. London: Verso. 446-80.

Waterman, Peter. 2006. Los nuevos tejidos nerviosos del internacionalismo y la solidaridad. (The New Nervous System of Internationalism and Solidarity). Lima: Universidad Nacional Mayor de San Marcos. 205 pp.

Waterman, Peter. 'Needed: A Global Labour Charter Movement' (ESF Malmo 0908): http://www.netzwerkit.de/projekte/waterman/gc

Waterman, Peter. 'Recovering Internationalism; Creating New Global Solidarity', http://www.choike.org/nuevo_eng/informes/6439.html.

Waterman, Peter. ‘Labour@ESF Malmo, 2008: Work or Life?’. Draft.

Peter Waterman’ın üyesi bulunduğu bazı kuruluşlar:

Üye, Network Institute for Global Democracy, University of Helsinki, Finland. http://www.nigd.u-net.com/board.html.

Danışman Komite Üyesi, Programa de Estudios Sobre Democracia y Transformación Global, University of San Marcos, Lima, Peru. http://www.democraciaglobal.org/

Yazı Kurulu Üyesi, Globalisations, University of Newcastle, UK. http://www.tandf.co.uk/journals/titles/14747731.asp

Uluslararası Danışma Kurulu üyesi, Revista Crítica de Ciências Sociais (Coimbra, Portugal). http://rccs.ces.uc.pt

Üye, ABVA-KABO/FNV (Netherlands Union Federation).